Občianske združenie Petra Bošňáka

    Niekoľko generácií žila naša spoločnosť v centrálne riadenom štáte. Jeho podstata nás zbavovala zodpovednosti za širšie prostredie, pretože smerovanie i  rast boli plánované a kontrolované z  jedného centra. Tento extrém v dnešnej dobe čoraz viac nahrádza atomizovaný prístup, v ktorom sa snažíme presadzovať najmä individuálne predstavy, zámery a ciele. V oboch prípadoch cítia ľudia, ktorí vnímajú aj širšie súvislosti, absenciu ľudskosti, vzájomnosti a zdravého patriotizmu. Prázdno sa tak zapĺňa ľahostajnosťou, apatiou a kritikou.

    No svet nebol a ani nie je vždy čierno-biely. Nie je tomu inak ani v Šali.

    Pôsobilo a pôsobí tu mnoho obetavých ľudí, organizácií, spolkov a podnikateľov. Svojou prácou i ochotou pomôcť už niekoľko rokov umožňujú miestnej samospráve rozvinúť život, ktorý má dobrú perspektívu do budúcnosti.

    Potvrdzuje sa tým, že dnešný človek sa chce aktívne podieľať na premene sveta, aby vytváral prostredie domova. Zároveň však chce mať v pragmatickom svete jasné, a pokiaľ možno aj zadefinované, základné vzťahy i pojmy. Aj preto sa čoraz naliehavejšie vynára potreba zastrešiť občianske aktivity a spojiť sily a investície pre spoločný cieľ. Je ním Šaľa, domov pre všetkých obyvateľov, domov, v ktorom sa navzájom ctíme, vytvárame priestor pre rast a v ťažkých časoch sa dokážeme aj podržať.

    Občianske združenie Petra Bošňáka má takúto ambíciu. Nastúpilo na cestu, ktorá je nemysliteľná bez konkrétnych ľudí a ich ochoty pomôcť a spraviť niečo nad rámec vlastného egoizmu. Takýchto ľudí je v Šali a jej regióne dostatok a dvere nášho občianskeho združenia sú pre nich otvorené. Dnes sme na začiatku tejto cesty, ktorá nie je viazaná jednotlivcami, ale túžbou po domove.

    Verím, že v myslení čoraz väčšieho počtu obyvateľov sa bude spájať činnosť Občianskeho združenia Petra Bošňáka s touto nespochybniteľnou túžbou po domove, ktorá je spoločná všetkým ľuďom.

    Verím tiež, že v  každom spoločenstve žijú ľudia, ktorí sa zaujímajú o život a dianie vo svojom najbližšom okolí a sú ochotní aktívne prispieť k pozitívnym zmenám buď vlastnou prácou alebo finančnými či nefinančnými darmi.

    Občianske združenie Petra Bošňáka vytvára priestor, kde sa práca a schopnosti jedných stretávajú s finančnou pomocou druhých. Darované prostriedky používa toto združenie na podporu občianskych aktivít, ktoré sa snažia riešiť naliehavé problémy komunity, podporovať nezištnú iniciatívu jednotlivcov a občianskych skupín pri zlepšovaní kvality života a životného prostredia v meste Šaľa a v našom regióne.

Kto bol Peter Bošňák

    Peter Bošňák sa narodil 3.2.1929 v Szegede v rodine s učiteľskou tradíciou. Jeho prastarí rodičia boli prvými učiteľmi v obci Tešedíkovo, jeho starý otec bol riaditeľom školy v meste Šaľa. Otec Petra Bošňáka bol agronómom a správcom nádherného parku u grófa Károlyiho v Palárikove a  matka Izabela bola tiež učiteľkou. V  krásnom prostredí tohto parku sa zrodila jeho veľká láska k prírode, ktorá ovplyvnila aj neskorší výber povolania.

    Po ukončení Gymnázia v Nových Zámkoch pokračoval v štúdiu na Prírodovedeckej fakulte v Bratislave, ktorú ukončil v roku 1955 s pedagogickou aprobáciou biológia - zemepis. Ako prvú „umiestenku“ dostal učiteľské miesto na východnom Slovensku v Nižnom Hrabovci. Tu mohol začať rozvíjať svoj hudobný aj organizačný talent, pretože súčasne vykonával aj funkciu organistu.

    V roku 1955 sa oženil s učiteľkou  Magdalénou, rod. Mančíkovou a usadil sa v Šali, kde pôsobil na miestnom gymnáziu ako uznávaný pedagóg a v období od 1976 - 1989 ako jeho riaditeľ. Počas pôsobenia vo funkcii riaditeľa gymnázia dosiahol s vtedajším  pedagogickým kolektívom výborné študijné výsledky a zaslúžil sa aj o vybudovanie prístavby školy, ktorá umožnila, aby sa mohlo 4-ročné gymnázium rozšíriť o gymnázium reálne.

    Celý svoj život zasvätil pedagogickej práci a získal si autoritu aj ako angažovaný a erudovaný ochranca prírody a výborný organizátor. 

Aktivity Petra Bošňáka 

    Ako uznávaný a skúsený pedagóg vychoval niekoľko generácií študentov s „ekologickým cítením“, z ktorých sa mnohí stali významnými vedeckými odborníkmi a lekármi.

   Zaslúžil sa o záchranu šalianskeho jezuitského kaštieľa, ktorý bol určený na asanáciu. Svojím angažovaným prístupom sa zasadil, aby sa kaštieľ využíval ako štátny archív.

   Založil niekoľko mestských parkov - na sídlisku Budovateľská, pred hotelom Centrál, nemocničný park a mnohé ďalšie, pričom dokázal nadchnúť a motivovať ľudí, aby tieto parky aj naďalej svojpomocne udržiavali a chránili.

   Na podnet spoluobčanov zachránil mnoho desiatok stromov určených na výrub napr. 5 krásnych dubov na Dolnej ulici v Šali, stromy pri výstavbe sídlisk a nemocnice, atď.

  V období totalitného režimu sa venoval rekonštrukcii viacerých parkov v regióne ( park a vodný mlyn v Tomášikove, park v Galante, Matúškove a pod. )

    V  dôchodkovom veku naďalej pracoval so študentami a mládežou, organizoval autobusové exkuzie na konci školského roka so zameraním na oboznámenie žiakov so zaujímavosťami a chránenými lokalitami regiónu, pričom úzko spolupracoval s pracovníkmi Mestského múzea v Seredi.

    Niekoľko rokov viedol vlastnoručne písanú kroniku mesta Šaľa.

 

 

Naši užívatelia

Tu je vhodné popísať, kto sú Vaši cieľoví užívatelia a prečo je práve tento projekt pre nich dôležitý. Dôležité je Vašich návštevníkov taktiež motivovať, aby sa na tieto stránky pravidelne vracali.